KOSZTY BUDOWY DACHU - OD CZEGO ZALEŻĄ I NA CZYM NIE WARTO OSZCZĘDZAĆ

Trudno jest odpowiedzieć na - z pozoru proste - pytanie o dokładny koszt wykonania dachu. Niejednokrotnie z takimi właśnie zapytaniami ze strony swoich klientów zmierzyć się muszą wykonawcy dachów. W praktyce koszt budowy musi zostać obliczony niezależnie dla każdego konkretnego dachu i jest wypadkową kosztów poniesionych ze względu na szereg czynników, które trzeba obliczyć po kolei i zsumować. Nie jest łatwe podanie "na poczekaniu" jakiegoś kosztu
nawet w przybliżeniu. Podobnie trudno jest określić bez szczegółowej analizy cenę wykonania dachu za jego 1 m2.

Koszta budowy dachu zależą od wielu czynników, szczególnie takich jak:

 •  powierzchnia dachu i jego prostota bądź skomplikowanie konstrukcyjne (tzn. czy skosów, mniejszych daszków i powierzchni będzie dużo, czy mało),

 • koszt materiałów budowlanych więźby dachowej (drewna, materiałów połączeniowych) oraz koszt materiałów na pokrycie dachu (blachy płaskiej ocynkowanej, dachówki ceramicznej bądź cementowej lub blachodachówki),

 • wydatki poniesione na inne dodatkowe - lecz niezbędne - materiały budowlane, przede wszystkim na: folię wstępnego krycia lub sztywne poszycie pokryte papą albo specjalną folią, ruszt z łat i kontrłat, gąsiory dachowe, taśmy wentylacyjne pod gąsiory, płotki przeciwśniegowe, uszczelki grzebieniowe do okapów, stopnie kominiarskie, a także na materiały mocujące,

 • koszt robocizny (prac ciesielskich, dekarskich).

Powierzchnia dachu i jego skomplikowanie a koszty wykonania

      Koszt dachu w pierwszej kolejności wynika ze stopnia jego skomplikowania konstrukcyjnego. Dach prosty, dwuspadowy praktycznie zawsze będzie tańszy aniżeli wielospadowy, np. z lukarnami i dużą ilością skosów. Znacznie łatwiej jest też wyliczyć koszt budowy dachu prostego, dwuspadowego, aniżeli wielospadowego (np. kopertowego czterospadowego), ponieważ już nawet samą tylko powierzchnię prostego dachu można w o wiele mniej kłopotliwy sposób obliczyć niż dachu skomplikowanego, o licznych mniejszych załamanych względem siebie powierzchniach. Robocizny jest również mniej i jest ona prostsza niż przy dachu złożonym konstrukcyjnie, którego budowa wymaga zazwyczaj wyższych kwalifikacji oraz większej ilości tradycyjnych, pracochłonnych robót ciesielskich.

Poza tym, w przypadku dachu prostego znacznie łatwiej obliczyć ilość materiału potrzebnego na jego pokrycie, niezależnie od tego czy dach planujemy pokryć drobnymi elementami (np. dachówką), czy dużymi arkuszami materiału (np. blachy). Bardziej skomplikowane jest wyliczenie ilości potrzebnego materiału na pokrycie dachu wielospadowego, ze znaczną liczbą skosów czy mniejszych daszków. Wielkość elementów, które planujemy wykorzystać do pokrycia, ma tu bardzo duże znaczenie. Przy znacznej liczbie mniejszych powierzchni i skosów, nie wystarcza obliczenie ilości potrzebnego materiału pod ogólną powierzchnię dachu. Zawsze w takim przypadku musimy wziąć pod uwagę, że nieco materiału się zmarnuje - powinniśmy liczyć się ze znaczną ilością odpadów szczególnie, gdy do pokrycia skomplikowanego dachu z licznymi, mniejszymi powierzchniami chcemy zastosować duże arkusze materiału.

Koszt pokrycia dachu względem kosztu materiałów

Przykładowo, najpopularniejsze materiały na pokrycie dachowe można kupić aktualnie w następujących cenach: za ocynkowaną blachę płaską układaną na rąbek zapłacimy w przybliżeniu 61 zł / m2​, blachodachówka kosztuje około 32 zł / m2, dobrą dachówkę ceramiczną renomowanej firmy można zaś zakupić po mniej więcej 41 zł / m2. Kalkulując potrzebną  ilość samego materiału pokryciowego tylko w oparciu o powierzchnię dachu, możemy dojść do bardzo mylnego wyliczenia, jeśli nie weźmiemy pod uwagę wpływu skomplikowania dachu na ilość potrzebnego materiału (z rezerwą na odpady) oraz kosztu innych koniecznych prac i materiałów, wiążących się z wyborem konkretnego typu pokrycia dachowego. Przykładowo, wybór blachy płaskiej jako materiału na pokrycie wiąże się z koniecznością zastosowania sztywnego poszycia. Z kolei planując położyć dachówkę ceramiczną, musimy wcześniej zadbać o wykonanie wytrzymalszej więźby. Wbrew pozorom, w oparciu o same tylko ceny materiałów pokryciowych na pewno nie jesteśmy w stanie poprawnie wyliczyć całościowego kosztu materiałów potrzebnych w celu pokrycia dachu.

Koszt budowy dachu, to nie tylko koszt jego pokrycia, ale także koszt poszycia dachu. Tu również ceny różnią się w zależności od stosowanych typów materiałów. Wybrać możemy sztywne poszycie z papy na deskowaniu lub poszycie z membrany. (Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Papa i deskowanie czy membrana.)

Dodatkowe koszta budowy dachu generuje również konieczność wykonania odpowiedniego rusztu z tzw. łat i kontrłat, wymaganego do zastosowania większości rodzajów pokryć. Ponadto, pod każde pokrycie zastosować musimy folię wstępnego krycia albo alternatywnie sztywne poszycie pokryte papą bądź też specjalną folią. Do wykończenia pokrycia konieczne jest poza tym fachowe opracowanie blacharskie.

Na całościowy koszt dachu mają też wpływ wydatki poniesione na budowę więźby dachowej. Często stosowana jest zasada, że przy pokryciu dachowym z lżejszych materiałów i sama więźba może być lżejsza i mieć mniejszą siłę nośną, tzn. może zostać zbudowana z krokwi o mniejszym przekroju bądź deskowych wiązarów kratowych. Taka więźba jest tańsza, co rzutuje na niższy koszt budowy całego dachu. Z kolei pod cięższe materiały na pokrycie dachowe wykonywana jest więźba o mocniejszej konstrukcji i większej sile nośnej, tj. z elementów o większym przekroju. W tym przypadku więźba jest droższa, a więc i koszt całego dachu musi być wyższy.

Relacja między kosztem robocizny a całkowitym kosztem budowy i pokrycia dachu

Koszt budowy dachu, wykonania jego pokrycia, w dużej mierze zależny jest od tego, jak bardzo pracochłonne będą planowane prace, a także od tego, czy wykonawca musi mieć dla ich przeprowadzenia wyższe kwalifikacje. Oczywiście, z jednej strony koszt robocizny wynika po części z wyżej wspomnianego już skomplikowania samego dachu - im więcej mamy niewielkich daszków, mniejszych powierzchni i skosów, tym wyższy będzie koszt dachu. Z drugiej strony cena robocizny wiąże się z typem planowanego pokrycia dachu. Koszt ten jest największy przy pokryciu dachu blachą płaską, nieco mniejszy zaś przy wyborze dachówek. Najniższą cenę robocizny uzyskamy kryjąc dach blachodachówką. Do tego, część ekip dekarskich rozlicza się oferując stawkę za 1 m2 dachu, a część wykonawców kalkuluje koszt robocizny w oparciu o sprecyzowane, jednostkowe ceny za każdy element prac.

Każdy, kto planuje budowę dachu, powinien zawsze pamiętać o jednej podstawowej zasadzie: znacznie korzystniej oraz - jak się z upływem lat okazuje - oszczędniej jest powierzyć budowę dachu fachowcom pewnym i sprawdzonym, gwarantującym najwyższą jakość wykonania dachu. Wybierając najtańszą ekipę dekarską możemy - w ostatecznym rozrachunku - sporo dopłacić do budowy naszego dachu.

UWAGA:

Jeżeli zdecydujemy się na tanią robociznę i niesprawdzonego dekarza, musimy liczyć się z:

 • drobnymi lub poważnymi poprawkami dachu albo nawet koniecznością zerwania dachu i jego ponownego położenia,

 • poważnymi stratami finansowymi i większym ryzykiem trafienia na nieuczciwych wykonawców,

nie dających żadnej gwarancji trwałości zbudowanego czy pokrytego przez nich dachu.


Powinniśmy również pamiętać, że:

 • konsekwencje złego wykonania dachu mogą wystąpić nie od razu, a dopiero z biegiem czasu,

mimo że początkowo efekt prac wydawał się być dobry - dla przykładu, widoczne oznaki pleśnienia pojawiają się na dachu po upływie około 10 lat,

 • niska cena przekłada się dość często na wątpliwej jakości wykonanie, brak wystarczającego doświadczenia i kwalifikacji ekipy dekarskiej, koniecznych do prawidłowego przeprowadzenia

prac przy budowie dachu.

Ryzykując jakością wykonania dachu, starając się oszczędzić na kosztach robocizny, możemy ostatecznie dopłacić nawet pokaźną sumę i tym samym znacznie podnieść koszt budowanego dachu.

 • Facebook - Grey Circle
 • LinkedIn - Grey Circle
 • Google+ - Grey Circle
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now